راهکارهای ADVANTECH برای صنعت نفت و گاز

تجهیزات و راهکارهای استاندارد برای استفاده در محیط‌ های صنعت نفت و گاز

advantech logo

راهکارهای صنعتی برای نفت و گاز

صنعت نفت و گاز امروزه قلب تامین انرژی جهان است. سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ کارآمد و دقیق در هر مرحله از تولید نفت و گاز از اکتشاف و توسعه، حفاری و تولید تا حمل و نقل و فرآوری سوخت مهم هستند. این کاربردها هنوز هم برخی از خطرناک ترین و پر تقاضاترین کاربردهای هر صنعت هستند و برای اطمینان از وجود ایمنی و کارایی به محصولات با قابلیت اطمینان و قوی نیاز دارند. شرکت Advantech با بیش از 25 سال تجربه در صنعت اتوماسیون به طراحی راهکارهای مختلف برای استفاده مطمئن در مکان‌های پر خطر کمک می‌کند.

تعریف گواهینامه – کلاس I، بخش 1 و 2(Class I, Divisions 1 and 2)

مکان‌های پر خطر از جنبه خطرات احتمالی (به عنوان مثال، آتش، انفجار و غیره) در شرایط عادی یا غیر عادی هستند. در این مکان‌ها احتمال حضور گازهای اشتعال زا، بخارها و مایعات یا غبارها و الیاف قابل اشتعال را وجود دارد. طبق استاندارد NEC (استاندارد ملی برق آمریکا)، سه ناحیه خطرناک وجود دارد که بر اساس کلاس طبقه بندی می شوند: کلاس I (گازها، بخارات و مایعات)، کلاس II (ذرات ریز معلق) و کلاس III (الیاف ریز معلق). بخش 1 به معنای حضور مواد قابل انفجار و خطرناک به صورت نرمال در محیط می‌باشد در حالیکه بخش 2 به معنای حضور تصادفی مواد آتش زا و قابل انفجار در محیط است. کلاس I مستقیماً به کاربرد­های صنایع نفت و گاز اطلاق می‌شود. مثل پالایشگاه‌های نفتی، تأسیسات ذخیره بنزین، مناطق توزیع و کارخانه های گازرسانی. گازها و بخارات مکان‌های کلاس I با توجه به دمای احتراق ماده، فشار انفجار آن و سایر خصوصیات قابل اشتعال به کدهای A ،B ،C و D تقسیم می‌شوند. کلاس‌های دما همچنین برای تعیین درجه حرارت مجاز سطح تجهیزات الکتریکی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های عادی در محیط‌های خاص وجود دارد.

c1d2

محصولات و راهکارهای گواهی نامه دار Advantech

ادونتک همچنان به ارائه محصولات و راهکارهای مربوط به صنایع وابسته جهت بر آورده کردن نیازهای آنها ادامه می‌دهد. طیف محصولات دارای گواهینامه CID2 شرکت Advantech شامل HMI، ارتباطات صنعتی، کامپیوترهای اتوماسیون Embedded و ماژول‌های جمع­ آوری داده‌­ها است. این راهکارها متناسب با نیازهای درخواستی کاربردهای متنوع نفت و گاز است. علاوه بر این محدوده استاندارد Advantech می‌تواند در مکان‌های غیر خطرناک مانند مدیریت وکنترل تجهیزات برای صنعت نفت و گاز استفاده کرد. شرکت ایزی ارتباط نماینده رسمى ادونتک در ایران است و با این شرکت تعامل و همکاری خوب و نزدیکی دارد.

سیستم مانیتورینگ حفاری میدان نفتی

Oil Field Drilling Monitoring System

مخازن نفت به طور معمول از مساحت چند صد کیلومتری فراتر می‌روند. عملیات استخراج کامل شامل چندین چاه توزیع شده در یک میدان نفتی است. علاوه بر این، ممکن است وجود چاه های اکتشافی نفت در گوشه‌های میدان نفتی، خطوط لوله برای انتقال نفت در بخش دیگر میدان و تأسیسات پشتیبانی را در بر می‌گیرد. میدان‌های نفتی ممکن است دور از مناطق شهری واقع شوند که عملیات نگه داری و پشتیبانی را بسیار پیچیده می‌کند.

Oil Field Drilling Monitoring
Oil Tanker Monitoring

سیستم تله متری صنایع نفت و گاز

مانیتورینگ لحظه ای مخازن نفت

تخلیه کردن مخازن نفت که می‌بایست با دقت بالا و به صورت مرحله به مرحله انجام پذیرد. هر اشتباهی می‌تواند منجربه بروز تلفات و آلودگی آب‌های محلی گردد. حتی اگر فرآیند تخلیه از بروز یک حادثه جلوگیری کند، هر گونه خطایی در محاسبات میزان نفت تخلیه شده می‌تواند سبب اختلافات و مشکلات زمان بر و پر هزینه شود. به منظور کاهش اینگونه ریسک‌ها، بسیاری از دولت‌ها اقدام به استفاده از یک سیستم کنترل گرافیکی SCADA در زیرساخت سیستم‌های اینترنت اشیا (IOT) خود نموده اند تا خطوط لوله نفت به صورت آنلاین مانیتور و کنترل شوند و بابت محاسبات دقیق میزان نفت تخلیه شده اطمینان حاصل گردد.

سیستم مانیتورینگ ایستگاه پمپاژ

Pump Station Monitoring System

صنعت نفت و گاز شامل فرآیندهای کلی اکتشاف، استخراج، پالایش، حمل و نقل و بازاریابی است. نفت از طریق خطوط لوله دو گانه با استفاده از ایستگاه‌های پمپاژ انتقال می‌یابد. معمولاً شدت جریان انتقال نفت در لوله‌های انتقال 1 ~ 6 (3.2 ~ 19.6 ft) متر بر ثانیه می‌باشد.

Pump Station
Oil Pipeline Monitoring

مانیتورینگ خط لوله نفت

Oil Pipeline Monitoring

لوله‌های نفتی از لوله‌های فولادی یا پلاستیکی با قطر 1.82 ~ 0.91 متر (3 تا 6 فوت) ساخته شده اند. قطر داخلی آنها بین 10.1 تا 121.9 سانتی متر (4 تا 48 اینچ ) است. بیشتر خطوط لوله‌ها در عمق معمولی در حدود 82/1 ~ 91/0 متر (3 تا 6 فوت) قرار گرفته اند. از آنجا که نفت خام حاوی مقادیر متفاوتی از پارافین است، ممکن است در یک خط لوله باعث انباشت آن شود و ایجاد مشکل نماید. اغلب این خط لوله‌ها با استفاده از ادوات پاکسازی، بازرسی شده و پاکسازی می‌شوند. این ادوات‌ می‌توانند ناهنجاری‌های موجود در لوله‌ها از قبیل تورفتگی‌ها و جای ضربه، خوردگی، ترک خوردگی یا سایر آسیب‌های مکانیکی را تشخیص دهند.

مانیتورینگ مخزن ذخیره سازی

Tank Storage Monitoring

این کاربرد برای کمک به مانیتورینگ عملیات سوخت رسانی تنظیم شده است. اطلاعات و داده عیب یابی ماشین جمع آوری شده و به دفتر مرکزی شرکت ارسال می‌شود. یک سیستم مانیتورینگ دقیق نه تنها سطح سوخت، بلکه دما و همچنین اطلاعات تخمین زده شده از حجم را اندازه گیری می‌کند.

Tank Storage Monitoring
Equipment Safety

مانیتورینگ وضعیت ایمنی تجهیزات

Equipment Safety Status Monitoring

سیستم‌های نظارت در پالایشگاه‌ها عمدتا داده‌ها، آلارم‌ها اندازه گیری شده آنلاین را جمع آوری می کنند. سپس این سیستم‌ها به سیستم‌های مدیریتی بازخورد فوری می‌دهند.

مدیریت ایستگاه سوخت رسانی

Fueling Station Management

در این پروژه یک سیستم کنترل پمپ بنزین برای توزیع، اندازه گیری و مانیتورینگ بر مخازن بنزین در پیاده سازی شده است. این سیستم کاملاً خودکار فرآیند توزیع بنزین را ساده تر کرده و از طریق اتصال به موقع بین پمپ بنزین و دفتر مرکزی شرکت آن پشتیبانی می‌شود.

Fueling Station
فرم استخدام